Цікаві факти

розміщено в: Блог протидії корупції | 0
Автор: фахівець з питань запобігання корупції ДП ІЦПО ПФУ В’юнник А.Г.

Липень 2000 року. Президент Азербайджану Гейдар Алієв випустив наказ для боротьби з корупцією. Він скликав декілька державних нарад, на яких суворо розкритикував чиновників за хабарництво, перевіривши якість наручних годинників усіх присутніх.

1992 рік. Першою жертвою щойно створеної з ініціативи прем’єра антикорупційної організації Нового Південного Уельсу став сам прем’єр, якого ця організація звинуватила в корупційній поведінці – роздачі хабарів високо посадовцям. Прем’єра взявся захищати його політичний опонент, федеральний прем’єр-міністр, який списав все це на «правила політичної гри». Керівник цієї організації був усунений з посади, тому організація мала деякий час власноруч боротися за виживання. В решті решт розпущена.

2002 рік. Журналістів у Великій Британії звільнили за зловживання своїми обов’язками на посадах фінансових журналістів: вони купували акції, а потім писали статті, які призводили до значного збільшення їх вартості. Таким чином, вони порушили кодекс Комісії зі скарг у сфері преси, приховуючи правду про те, що зосереджували акції в компаніях, які рекомендували своїм читачам.

Серед країн Африки було помічено дуже багато митних інспекторів, які з’являються в якості посередників-хабародавців між водіями перевантажених транспортних засобів, що руйнують шляхи, та працівниками зважувальних контрольних пунктів; або як посередників між гуманітарними організаціями й агентствами ООН та благодійними фондами, які вимагають від них пільг та фінансових відшкодувань. Офіційно таке хабарництво вважається одним з видів адміністративних зборів.

Навіть укладачі нової конституції Таїланду не очікували, що нововведена у 1997 році політична хартія вже через три роки розставить всі крапки над корумпованими політиками, які брали участь у останніх виборах. За новими законами незалежні спостерігачі за підтримки виборців дотримувались конституції та пильнували за можливою корупцією. З їх допомогою з’ясувалося, що в сенаті панувало кумівство та працювали родичі високопосадових службовців та бюрократів, а вибори виграли кандидати з політичної еліти країни. Ця інформація потрапила в ЗМІ і викликала багато шуму. Виборча комісія відсторонила від виборів всіх корумпованих кандидатів, призначила нові вибори на 78 посадових місць у 35 провінціях і заявила, що проводитиме доти, доки вони не стануть повністю чесними.

В Ірландії спалахнув скандал про корупцію та кумівство у найвищих ешелонах влади, який породив дебати по всій країні. Виявилося, що колишній прем’єр міністр не сплатив податків з 2-мільйонного подарунка від якогось бізнесмена. Рішення про несплату податків прийняв шурин правлячого прем’єр-міністра, який свого часу побудував кар’єру завдяки попередньому очільнику. Проти нього було розпочато розслідування, яке мало відповісти на питання: як колишній скромний політик зміг так швидко розбагатіти?

Міністр фінансів однієї з західно-африканських країн відмовився підписати незнайомі йому контракти на державні закупівлі. Для перевірки інформації про ці контракти, він провів неформальну зовнішню перевірку, яку виконала одна міжнародна фірма. Результатом стало значне зменшення коштів на цілий ряд контрактів і навіть скасування зайвих проектів. Успіх такої дешевої, ефективної та швидкої перевірки змусив інші країни замислитися і перейняти досвід сусіда.